Leasing pracowniczy to wiele obustronnych korzyści

Leasing pracowniczy

Leasing pracowniczy jest coraz popularniejszy zarówno w Polsce, jak i na świecie. Nic dziwnego, że firmy i przedsiębiorstwa coraz częściej decydują się na wynajem pracowników – to dla nich bardzo duży wachlarz korzyści. Takie rozwiązanie na rynku pracy to nie tylko duża wygoda, ale także oszczędność czasu i pieniędzy.

Na czym polega leasing pracowniczy?

W uproszczeniu leasing pracowniczy to wynajem pracowników na podstawie współpracy z agencjami pracy tymczasowej lub układu z inną firmą. Jest on ściśle określony w czasie – dlatego osoba podejmująca pracę w takiej formie jest typowym pracownikiem tymczasowym. Leasing pracowniczy jest szczególnie wartościowy dla pracodawców potrzebujących pracowników do wykonania bardzo specjalistycznej pracy czy nietypowego zlecenia. Taka forma zatrudnienia pracownika tymczasowego weszła w Polsce w życie w 2003 roku i zyskuje coraz więcej zwolenników, zarówno u pracodawców, jak i u osób poszukujących pracy.

Układ trójstronny

Można powiedzieć, że to potrójne porozumienie pomiędzy firmą macierzystą, pracownikiem a nowym pracodawcą zgłaszającym zapotrzebowanie kadrowe. Jak przebiega proces outsourcingu? Firma poszukująca pracownika zgłasza to agencji lub przedsiębiorstwu, które przeprowadza proces rekrutacji, zatrudnia i potem deleguje do pracodawcy. Firma macierzysta musi udzielić swojemu pracownikowi bezpłatnego urlopu. W jego trakcie osoba ta będzie pracowała dla pracodawcy wypożyczającego. Co ważne – pracownik w takim czasie pozostaje w stosunku pracy opartym o dwie umowy. W porozumieniu pomiędzy pracodawcami musi być uwzględnionych kilka ważnych punktów: m. in. czas trwania urlopu, typ pracy, zakres obowiązków czy stanowisko.

Elastyczna grupa pracowników

Zdaniem analityków największą grupą, która może skorzystać z takiej formy zatrudnienia są studenci oraz specjaliści, tacy jak informatycy, lekarze czy księgowi. Trzeba podkreślić, że pracodawca nie ponosi w tym wypadku żadnych dodatkowych kosztów. Wypłaca jedynie wynagrodzenie pracownikowi. Natomiast jeśli wybrany pracownik nie spełni oczekiwań to można zamienić go na innego. Taka decyzja również nie niesie za sobą dodatkowych kosztów. W Polsce w wielu firmach zapotrzebowanie na tak zwanych pracowników tymczasowych zależy od sezonu, pory roku a nawet od ilości czy charakteru zleceń.

Same korzyści

Pracodawca decydując się na taki leasing zyskuje wyszkolonych i kompetentnych pracowników – często w dość krótkim czasie. Cały proces zatrudnienia jest także ograniczony do minimum. Pracodawca nie traci czasu chociażby na organizowanie rekrutacji. Co ważne – nie ponosi on również żadnych dodatkowych kosztów oprócz wynagrodzenia dla pracowników.

W przypadku dużej zmienności aktywności firm, a co za tym idzie także ich zapotrzebowania na pracowników, leasing pracowniczy stał się sposobem na ograniczenie dodatkowych kosztów tej zmienności. Natomiast taka możliwość szybkiego dostosowania się do zmian stanowi dziś o istotnej przewadze konkurencyjnej wśród firm.


Przeczytaj również: Zatrudnienie pracownika przez agencję pracy – korzyści dla pracodawcy
Poznaj naszą ofertę dla pracodawców – sprawdź Strefę pracodawcy w Personal Expert