Outsourcing pracowniczy – jakie są korzyści dla firm

Outsourcing pracowniczy Personal ExpertOdpowiednio wykwalifikowana kadra jest podstawowym czynnikiem, który będzie w stanie zapewnić firmie rozwój oraz zysk. Odpowiednie wyszkolenie będzie jednak wymagało czasu oraz zainwestowania w ten proces sporych nakładów finansowych. Skutecznym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw, które poszukują oszczędności lub zorientowane są na osiągnięcie szybkiego efektu jest oustsourcing pracowniczy – powierzenie pewnych obowiązków podmiotowi zewnętrznemu.

 

Outsourcing pracowniczy – korzyści dla pracodawcy i pracownika

Podstawowa zaleta takiego rozwiązania wynika z faktu, iż część obowiązków, które obejmuje cały, skomplikowany proces rekrutacyjny, przejmuje agencja outsourcingowa. Zatrudnieni w niej specjaliści zajmują się znalezieniem pracownika, którego kwalifikacje odpowiadać będą wszystkim wymaganiom. Sam pracodawca nie musi dzięki temu poświęcać czasu ani środków, co pozwala na wygenerowanie realnych oszczędności.

Outsourcing pracowniczy oznacza również mniej czynności administracyjnych. To agencja zobowiązana jest do prowadzenia całej dokumentacji, dotyczącej płac czy kwestii kadrowych. Dla firm, które nie mają w swoich strukturach rozbudowanych działów HR i nie zatrudniają ekspertów z tych dziedzin, jest to idealne rozwiązanie. Korzystanie z usług profesjonalnej agencji to gwarancja pełnej poprawności proceduralnej.

Outsourcing pracowniczy to rozwiązanie atrakcyjne również dla samego pracownika, ponieważ pozwala na znalezienia zatrudnienia w branży związanej bezpośrednio z jego kwalifikacjami. Dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją ścieżkę zawodową lub wracają do pracy po dłuższej przerwie, jest to często duży problem. Na takie rozwiązanie decydują się też często specjaliści, którym zależy na elastyczności grafiku – outsourcing pozwala bez przeszkód godzić życie prywatne z zawodowym.

Możliwe zagrożenia

Często jako wadę takiego rozwiązania wskazuje się rotację, która może wpływać na brak integracji w zespole oraz jego niestabilność. Takiej sytuacji nie sposób jednak uniknąć również przy klasycznej rekrutacji. Dobra atmosfera oraz korzystne warunki będą motywacją dla każdego pracownika, zarówno wynajętego jak i zatrudnionego na stałe, aby dawać z siebie wszystko i wywiązywać ze wszystkich obowiązków.


Przeczytaj także: Pracownicy z Azji szukają zatrudnienia w Polsce
Poznaj naszą ofertę dla pracodawców – sprawdź Strefę pracodawcy w Personal Expert