Pracownicy z Azji szukają zatrudnienia w Polsce

Pracownicy z Azji Personal Expert

Odnotowany w ostatnich latach spadek bezrobocia oraz negatywna sytuacja demograficzna w Polsce przyczyniły się do powstania ogromnych luk na rynku pracy. Wiele firm, chcąc uzupełnić braki kadrowe, decyduje się na zatrudnianie cudzoziemców. Jeszcze do niedawna wśród obcokrajowców szukających zarobku w naszym kraju przeważali Ukraińcy.

Podobieństwo języka i bliskość geograficzna sprawiała, że z chęcią przyjeżdżali oni do Polski, coraz częściej jednak decydują się na bardziej  atrakcyjne warunki, które oferuje im rynek pracy w państwach zachodnich – Niemczech, Belgii i Holandii.

Polskim pracodawcom z pomocą przyszły takie kraje jak Indie, Wietnam czy Bangladesz – okazuje się, że coraz więcej osób z Azji zainteresowanych jest zatrudnieniem nad Wisłą.

Sytuacja na rynku pracy w wielu krajach Dalekiego Wschodu nie należy do najkorzystniejszych. Niskie pensje nie są w stanie zagwarantować godnego życia, do tego dochodzą ciężkie warunki w zakładach – wielogodzinne zmiany oraz brak podstawowych świadczeń.

Pensje oferowane przez polskie firmy są dla pracowników z Azji bardzo atrakcyjne, dlatego poszukują oni zatrudnienia na dłuższy okres. Dla firm jest to bardzo korzystna sytuacja – może pomóc w rozwiązaniu problemów związanych z dużą rotacją oraz koniecznością ciągłego przyuczania nowych osób.

Co ciekawe, część pracowników z Azji przyjeżdża do naszego kraju już wyszkolona. W niektórych państwach istnieją specjalne centra kwalifikacyjne, które monitorują sytuację na rynku pracy w Polsce i w oparciu o aktualne zapotrzebowanie oferują rekrutowanym osobom odpowiednie szkolenia. Przy okazji mogą oni również poznać podstawy języka. Jest to wielka szansa dla firm, które w szybkim tempie chcą uzupełnić braki w załodze.

Zatrudnianie pracowników z Azji jest nieco bardziej czasochłonne i wymaga więcej przygotowań niż w przypadku obywateli Ukrainy, jednak dla pracodawców otwiera nowe możliwości zyskania lojalnej i skupionej na wykonywaniu swoich obowiązków kadry.

 


Przeczytaj również: Outsourcing pracowniczy – korzyści dla firm
Poznaj naszą ofertę dla pracodawców – sprawdź Strefę pracodawcy w Personal Expert