Znalezienie odpowiedniego pracownika może być dzisiaj nie lada wyzwaniem – przekonało się o tym już wielu pracodawców. O ile jeszcze kilka lat temu to pracownicy bardzo aktywnie szukali zatrudnienia – dzisiaj coraz częściej największe zaangażowanie leży po stronie pracodawcy. Wraz ze zmianą rynku to właśnie pracodawcy zmuszeni są do bardzo aktywnego poszukiwania ludzi do pracy, co nie zawsze skutkuje oczekiwanymi rezultatami. W takiej sytuacji warto skorzystać z agencji pracy, które w ciągu ostatniej dekady bardzo zyskały na popularności.
Jest to całkowicie uzasadnione, biorąc pod uwagę bilans korzyści, jakie niesie ze sobą wybór takiego rozwiązania. Co więc zyskuje pracodawca, korzystając z usług agencji pracy? Oto kilka najważniejszych korzyści.
Jedną z najważniejszych zalet korzystania z agencji pracy jest zaoszczędzenie czasu niezbędnego do procesu rekrutacji. Pracodawca samodzielnie poszukujący pracownika musi przeznaczyć przynajmniej kilkanaście dni na przygotowywanie i publikowanie ogłoszeń (w prasie, radiu, mediach społecznościowych lub urzędach pracy), weryfikowanie napływających cv, selekcjonowanie kandydatów i przeprowadzanie rozmów rekrutacyjnych. Skorzystanie z agencji zdejmuje z niego te obowiązki. W takim przypadku to pracownicy agencji przejmują te zadania, a na koniec przedstawiają pracodawcy kilku najlepiej rokujących kandydatów. Dodatkowo warto też wspomnieć o tym, iż często wiąże się to ze zmniejszeniem kosztów poszukiwań – w ramach umowy podpisywanej z agencją pracodawca otrzymuje wszystkie te zadania w jednym pakiecie.
Bardzo istotnym aspektem efektywnej rekrutacji jest znalezienie odpowiedniego kandydata na dane stanowisko. Ważnym czynnikiem jest więc jakość pod kątem dopasowania możliwości pracownika do potrzeb pracodawcy. Usługi świadczone przez agencję pracy są tak sprofilowane w obrębie danych branż, że pozwalają zwiększyć prawdopodobieństwo znalezienia bardzo dobrego, czy wręcz idealnego na dane stanowisko kandydata w dodatku w stosunkowo krótkim czasie.
Selekcja jest przeprowadzana przez doświadczonych pracowników agencji, którzy wykorzystują do tego różnorodne metody rekrutacji i selekcji, mając jednocześnie dostęp do dedykowanych baz. W związku z tym pracodawca otrzymuje skalibrowany do własnych potrzeb tak zwany „wynik końcowy” – czyli potencjalnych pracowników, którzy zostali wybrani w pierwszym etapie selekcji. Pracodawca otrzymuje więc rekomendacje wyłącznie tych osób, które spełniają określone wcześniej wymagania.
W zależności od wybranego modelu współpracy, pracodawca zlecający pozyskanie pracowników może w mniejszym lub większym stopniu brać udział w poszczególnych etapach rekrutacji i selekcji. Możliwa jest również kompleksowa usługa rekrutacji i selekcji, gdzie do ostatecznej decyzji pracodawcy przedstawiane jest portfolio kandydatów, którzy przeszli już wieloetapową weryfikację po stronie agencji i posiadają profil zawodowy i kwalifikacje pożądane na danym stanowisku, dostosowane także do specyfiki firmy czy projektu.
Coraz popularniejszy na rynku staje się również wynajem pracowników. Pracodawca decydujący się na taką usługę agencji pracy może zostać zwolniony z szeregu formalności związanych ze standardowym zatrudnieniem pracownika. W przypadku takiego rozwiązania pracownik pozostaje zatrudniony przez agencję pracy i to ona (jako formalny pracodawca) odpowiada za wszelkie formalności związane z jego zatrudnieniem.
Co to oznacza w praktyce? W takiej sytuacji to właśnie agencja – a nie pracodawca – zgłasza pracownika do ubezpieczeń społecznych, zajmuje się rozliczeniami płacowymi, jest zobowiązana do wyliczania urlopu czy rozliczania zwolnień lekarskich oraz pilnuje odprowadzania podatków, przekazywania zeznań do urzędu skarbowego oraz wystawiania świadectw pracy. Pracodawca podpisuje wyłącznie umowę wynajmu pracownika z agencją, która zajmuje się wszystkimi formalnościami związanymi z rekrutacją i zatrudnieniem pracownika, a także rozliczaniem, dokumentacją i w razie potrzeby również rozwiązywaniem z nim stosunku pracy.
Zatrudnienie pracownika przez agencję pracy wiąże się z wieloma korzyściami dla pracodawcy – zarówno pod względem oszczędności czasu i środków, jak i zaangażowania w sprawy formalne. Agencje pracy w sposób naturalny dysponują także znacznie bardziej rozbudowaną bazą kandydatów oraz dostępem do specjalistycznych narzędzi ich pozyskania.
W przypadku potrzeby załatwiania dodatkowych formalności, na przykład związanych z zatrudnianiem pracowników z zagranicy czy gdy praca wymaga także relokacji, korzyści z odciążenia pracodawcy rosną. Skorzystanie z usług partnera wyspecjalizowanego w takich działaniach na rynku pracy jest bardzo komfortowe i w wielu przypadkach – niezwykle korzystne dla prowadzonego biznesu, niezależnie od jego skali.
W wyjątkowo trudnej sytuacji mogą być firmy pracujące na podstawie nieregularnych kontraktów czy też realizujące równolegle wiele projektów o różnej specyfikacji. Zarówno w takiej sytuacji, jak i w przypadku przedsiębiorstw o stabilnej strukturze, ale na przykład podatnych na sezonowość pracy – korzyści ze współpracy z profesjonalną agencją pracy są bardzo duże. Dzięki zleceniu na zewnątrz procesów rekrutacyjnych, lub też leasingu pracowników do danego projektu, firma może skoncentrować wydajność operacyjną na swojej głównej działalności, która dzięki zapobieżeniu brakom kadrowym może być wykonywana bez zakłóceń.
W dobie szybkich zmian na rynku, zapewnienie firmom elastyczności w zatrudnieniu jest kluczowe. Korzystanie z kompleksowych usług agencji pracy pozwala na eliminację strat m.in. w postaci angażowania czasu w rekrutację oraz obciążenia wynikającego z konieczności śledzenia bieżących zmian w przepisach. Optymalizacja tych procesów pozwala z kolei na zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstwa na rynku.
Przeczytaj również: Outsourcing pracowniczy – korzyści dla firm
Poznaj naszą ofertę dla pracodawców – sprawdź Strefę pracodawcy w Personal Expert